İlçemiz Kaymakamı Mustafa AKIN başkanlığında Kamu Kurum ve Kuruluşları temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve ilçemiz esnaflarının katılımıyla "Bozcaada' da Yaz Sezonu Araç Trafik Yükünün Azaltılması" konulu toplantı 05/12/2017 tarihinde Kaymakamlık Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
 
        Toplantıda

 

-Özellikle İstanbuldan gelen misafirlerin araçlarını Eceabat’da bırakıp yaya olarak ada’ya gelmelerini sağlamak üzere hızlı feribotun Eceabat’dan kalkıp Çanakkale üzerinden ada’ya gelmesi.
-Yaya olarak ada’ya gelen misafirlerin her noktaya rahatça ulaşabilmelerini sağlayacak ada etrafında ring yapacak toplu taşıma sisteminin konulması
-Gelen misafirlerin ada’ya araçsız geçiş yapmalarına özendirmek amacıyla yüksek güvenlikli ve yüksek kapasiteli bir otoparkın Geyikli İskelesine yakın bir konumda inşa edilmesi.
-Günübirlik olarak ada’ya gelen araç sayısının sınırlandırılması için feribotlara gidiş ve dönüş için ayrı ayrı bilet satışı yapılması ve aynı gün için gidiş dönüş bileti satılmaması. Rezervazyonsuz geçiş sisteminin sona erdirilmesi.
-Okullar kapandıktan sonra turzm sezonu boyunca otobüs-minibüs ve midibüslerin ada’ya giriş çıkışının tamamen yasaklanması.
-Geyikli-Bozcaada hattında yaya geçişinin özendirilmesi maksadıyla sadece yaya misafirlere hizmet edecek arabalı feribottan daha sık seferi olan ve daha süratli bir deniz aracının hizmete alınması konularına değinildi.
 Kaymakam Mustafa AKIN Başkanlığında yapılan “Bozcaada ‘nın Yaz Sezonundaki Trafik Yoğunluğu’nun Çözümlenmesi “ konulu toplantıda başlıkları bulunan konuların tüm katılımcılar tarafından Valilik nezdinde talep edilmesine karar verilmiştir.